Jak zadbać o wnętrze samochodu?
Czyste, zadbane wnętrze samochodu ma kluczowe znaczenie dla komfortu i przyjemności jazdy, więc wielu kierowców przywiązuje do porządku w środku auta ogromne znaczenie. Jednak pojawienia się widocznych zabrudzeń praktycznie nie można uniknąć. Wiedzą to doskonale np. rodzice małych dzieci i dlatego generalne czyszczenie siedzeń i podłóg raz na pewien czas jest niezbędne. Stosując odpowiednie preparaty można przywrócić idealny wygląd kabiny.
Podstawowym obowiązkiem właścicieli dbających o elegancki wygląd pojazdu jest regularne sprzątanie wnętrza – im częściej, tym lepiej. Specjaliści radzą, aby odkurzać środek i trzepać dywaniki raz w tygodniu, ale każdy powinien sam wybrać odpowiednią dla siebie częstotliwość porządków. Taki rytuał nie zabiera zbyt wiele czasu, a jego podstawowym celem jest usunięcie głównych nieczystości naniesionych z zewnątrz – piasku, kurzu, drobnych śmieci.
– Trzeba być także w każdej chwili przygotowanym na przypadkowe zabrudzenia – radzi specjalista ze sklepu internetowego Gloss Factory, który oferuje kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji samochodów. – Polecam wożenie ze sobą zawsze przynajmniej jednej większej ściereczki z mikrofibry. To specjalny materiał o dużych możliwościach wchłaniania np. rozlanych napojów, ale przede wszystkim jest wykonany z bardzo miękkiego materiału, który nie powoduje zadrapań lakieru, delikatn ych powierzchni deski rozdzielczej czy skórzanej tapicerki. Dobrym pomysłem jest także wożenie z sobą ręczników papierowych, które można rozłożyć np. obok małych dzieci.
Czyszczenie podłóg na początek
Wielu kierowców generalne porządki wewnątrz samochodu planuje na wiosnę – nie jest to zły pomysł, ale dla niektórych osób to zdecydowanie za rzadko. Choć zimowe warunki dają się samochodom bardzo mocno we znaki, to dla stanu kabin trudniejszym okresem bywa lato. Dostaje się wtedy do środka więcej błota, piachu, kurzu, pyłków, które źle wpływają później na obicia i inne powierzchnie. Warto więc do kalendarza wpisać jeszcze przynajmniej sprzątanie jesienne.
Czyszczenie całego środka pojazdu należy rozpocząć od odkurzania i trzepania dywaników. Mycie najpierw obić foteli czy deski rozdzielczej nie ma sensu, bo na podłodze gromadzi się najwięcej kurzu, który stąd wzbija się na całą kabinę. W pierwszej kolejności trzeba więc usunąć te zanieczyszczenia. Dywaniki wykonane z materiału powinno się wyprać, a te z gumy – dokładnie umyć. Warto mieć własny odkurzacz samochodowy z zestawem końcówek, które pozwalają dokładnie usunąć brud nawet z trudno dostępnych zakamarków. Dobrze, gdy ma on też funkcję prania tapicerki, która przyda się w następnym etapie porządków.
Pielęgnacja tapicerki samochodowej
Najbardziej narażonym na zniszczenie czy zabrudzenie elementem wyposażenie jest tapicerka samochodowa. Zwłaszcza skórzane obicia foteli i innych elementów wymagają uwagi i konserwacji. Trzeba o nie dbać na co dzień, aby organiczny materiał nie wysechł – staje się wtedy nieprzyjemny w dotyku, gorzej wygląda i łatwo pęka. Dlatego trzeba go regularnie nawilżać i konserwować, aby zachował elegancki wygląd i był stale miękki. Także do usuwania plam należy używać wyłącznie specjalnych środków do czyszczenia skóry, które nie powodują odbarwień, a przy okazji konserwują obicia. Po zabrudzonych miejscach powinno się rozprowadzać je miękkimi ścierkami przeznaczonymi do kosmetyki samochodów.
Natomiast obicia foteli z materiałów dobrze jest raz na pewien czas uprać, jednak na szczęście nie trzeba ich zdejmować i wkładać w tym celu do pralki. Zabieg ten można wykonać specjalnymi odkurzaczami z funkcją prania. Jeśli siedzenia są zaplamione, to najpierw należy je usunąć, przy zastosowaniu odpowiednich środków czyszczące. Preparaty można kupić w każdym sklepie oferującym kosmetyki do auto detailingu. Substancje te najczęściej rozprowadza się po powierzchni plamy, odczekuje kilka minut, a następnie wszystko wyciera ściereczką z mikrofibry.
Pielęgnacja elementów plastikowych i gumowych
Wewnątrz samochodu znajduje się wyjątkowo dużo elementów wykonanych z plastiku czy gumy. W dodatku niektóre z nich umieszczone są w eksponowanych miejscach, jak np. obudowa deski rozdzielczej, która jest szczególnie narażona na zabrudzenia. Bardzo lubi gromadzić się na niej kurz. Dlatego częste przecieranie miękką ścierką samochodową jest wręcz niezbędne, ale na szczęście nie zabiera to dużo czasu.
Jednak podczas generalnych porządków, trzeba poświęcić wyposażeniu z tych materiałów więcej uwagi. Po usunięciu z nich kurzu należy przeczyścić je specjalnymi preparatami przeznaczonymi do plastików i gum. Niektóre z nich posiadają w swoim składzie także składniki odżywcze i impregnujące, którą tworzą warstwę ochronną zabezpieczającą zabudowę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego UV. Zabezpieczają one plastikowe elementy przed matowieniem, zmniejszaniem intensywności barwy i ogólnym pogorszeniem wyglądu. Gumowe uszczelki w drzwiach również trzeba konserwować, aby nie wysychały i parciały, co prowadzi do ich pękania. Dobrym rozwiązaniem jest nawilżaniem zwykłą wazeliną, ale można używać do tego również preparatów odżywczych przeznaczonych do elementów wewnątrz samochodu.
Dużo uwagi należy poświęcić zakamarkom, w których gromadzą się różne nieczystości. Niektóe z nich mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia lud działać niekorzystnie na samopoczucie kierowców. Do czyszczenie kratek od wywietrzników, schowków w podłokietnikach czy innych trudno dostępnych miejsc należy stosować specjalne pędzelki o różnych kształtach i długościach trzonków. Są najskuteczniejsze do tego typu prac.
Mycie szyb od środka i ekranów deski rozdzielczej
Na koniec gruntownego czyszczenia wnętrza samochodu należy zająć się szybami i deską rozdzielczą. Okna myje się specjalnymi preparatami, a wyciera ścierkami z mikrofibry – podobnie jak zewnętrzną stronę. Tym razem jednak trzeba uważać, aby nie moczyć środka auta. Jeszcze delikatniej należy obchodzić się z ekranami desek rozdzielczych. Do ich mycia służą preparaty, które nie powinny pozostawiać po sobie smug, ale nadają powierzchniom lekki połysk. Przecieranie można wykonywać tylko miękkimi ściereczkami samochodowymi.
Po gruntownym czyszczeniu wnętrza auta, jazda staje się zdecydowanie milsza. Polecamy więc, jak najczęstsze sprawianie sobie takiej przyjemności. Ładnie wyglądające auto – z zewnątrz i z wewnątrz – daje właścicielowi ogromne zadowolenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana