Na co zwrócić uwagę, gdy kupujemy używany samochód z instalacją LPG?
Samochody używane w Polsce cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ma to swoje uzasadnienie nie tylko w atrakcyjnych cenach, braku czasu oczekiwania czy przewidywalnych kosztach eksploatacji, ale też dostępności samochodów spełniających indywidualne potrzeby kierowców. Jedną z takich potrzeb jest instalacja gazowa w pojeździe. Na co jednak zwrócić uwagę, kupując auto na gaz z rynku wtórnego?
Rodzaj i kraj pochodzenia instalacji gazowej w pojeździe
Wbrew pozorom informacje te wiele mówią o samej instalacji, jak i jej późniejszym użytkowaniu. Jeśli jest to instalacja nieznanego producenta, istnieje obawa co do jej trwałości. Z kolei nawet fabryczne instalacje, jeśli nie są znane w Polsce, mogą przysporzyć kłopotów z późniejszym serwisowaniem czy dostępnością części. Warto więc wybierać te samochody, w których są sprawdzone i znane instalacje. Przykładem producenta instalacji gazowych, na którego warto zwrócić uwagę, jest Zenit Autogas Systems.
Dokumentacja i koszt serwisowania instalacji gazowej
To kolejna bardzo istotna kwestia. Montaż instalacji gazowej powinien być odnotowany w dowodzie rejestracyjnym. Sprzedawca powinien też okazać homologację montażu i certyfikat ważności zbiornika. Warto sprawdzić także datę produkcji zbiornika, ponieważ ten zazwyczaj należy wymieniać co 10 lat od daty produkcji.
Dobrze jest też zweryfikować, jakie i kiedy ostatnio prace serwisowe, jak np. wymiana filtrów LPG, zostały wykonane oraz jaki wiązał się z nimi koszt. To cenna wskazówka zarówno odnośnie stanu samej instalacji gazowej, jak i jej późniejszego użytkowania. Warto pamiętać, że taki serwis powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku lub co 15 tys. km, w zależności od zaleceń producenta. To również świadczy o dbałości o stan silnika, zwłaszcza gdy samochód z instalacją pokonał znaczną ilość kilometrów.
Obowiązkowa wizyta w wyspecjalizowanym warsztacie
Ocenę jakości i stanu technicznego instalacji gazowej należy powierzyć specjalistom. Jeszcze przed wyruszeniem w jazdę próbną trzeba więc udać się na przegląd techniczny samochodu. Fachowiec rzetelnie oceni, czy dotychczasowy właściciel pojazdu nie oszczędzał na naprawach oraz czy silnik pracuje poprawnie zarówno na gazie, jak i benzynie. Oceni też, czy instalacja została prawidłowo zamontowana.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana