Na czym polega regulacja instalacji gazu w autach?
Każda instalacja LPG wymaga systematycznej kontroli i regulacji. Bez tego trudno jest stwierdzić, czy działa ona w sposób prawidłowy. W trakcie regulacji mechanik weryfikuje współpracę sterownika LPG z silnikiem oraz prawidłowość funkcjonowania pozostałych podzespołów instalacji. Prawidłowa regulacja zapewnia optymalne parametry spalania i pozwala cieszyć się ekonomiczną jazdą. W przygotowanym artykule omówimy nieco szerzej to zagadnienie.
Jak przebiega regulacja instalacji LPG w samochodzie?
Podczas regulacji instalacji LPG mechanik zwraca szczególną uwagę na pracę reduktora i sondy lambda. Pierwszy z elementów jest odpowiedzialny za utrzymanie stałego ciśnienia w momencie nagłego przyspieszania. Spadek wartości poniżej 0,2 bara oznacza konieczność wymiany reduktora na bardziej efektywny. Zadaniem sondy lambda jest alarmowanie komputera o zbyt ubogim składzie mieszanki paliwowo-powietrznej.
Instalacja gazowa LPG powinna być kalibrowana w przygotowanych do tego warsztatach. Cały proces składa się z trzech etapów:
- Ustawienie sterownika,
- Wprowadzenie danych
Regulację instalacji gazowej rozpoczyna ustawienie sterownika. Przy pomocy specjalnego programu mechanik łączy się z układem sterującym. To pozwala mu zweryfikować parametry pracy silnika oraz instalacji. W przypadku wykrycia błędów odczytu należy najpierw zdiagnozować i usunąć problem. Następnie można przejść do kolejnego etapu, którym jest wprowadzenie danych technicznych i parametrów pracy instalacji gazowej LPG.
Ostatnim krokiem jest autokalibracja. Najpierw przeprowadza się ją na niskich obrotach. Następnie gazownik dostraja instalację LPG przy wyższych prędkościach obrotowych. W tym etapie konieczne jest wykonanie jazdy testowej, w której trakcie ustawiane są tzw. linie mnożnika. Mnożnik to krzywa prezentująca stosunek dawki gazu do czasu wtrysku benzyny.
Podczas przeglądu i regulacji instalacji gazowej warto także skontrolować i w razie potrzeby wymienić:
- Świece zapłonowe,
- Przewody wysokiego napięcia,
- Olej silnikowy,
- Filtr powietrza.
Jak często przeprowadzać regulację instalacji LPG w samochodzie?
Regulacja instalacji LPG powinna być przeprowadzania co 15-20 tysięcy kilometrów. W praktyce taka kontrola wypada średnio raz w roku. Bardzo ważna jest szczególnie pierwsza regulacja i kalibracja instalacji LPG. Przeprowadzenie jej zgodnie ze sztuką sprawia, że kolejne ingerencje mogą w ogóle nie być konieczne. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego warsztatu. Firma ALEX z Białegostoku, producent nowoczesnych instalacji gazowych, współpracuje z najlepszymi specjalistami w zakresie montażu instalacji LPG. Dzięki sieci 150 rekomendowanych warsztatów na terenie Polski każdy klient może bez trudu znaleźć w swojej okolicy punkt, który przeprowadzi profesjonalny montaż i regulację instalacji LPG.
Dobrze przeprowadzona kalibracja instalacji gazowej spowoduje, że czas wtrysku benzyny nie będzie zmieniał się w momencie przełączenia zasilania na LPG. Ponadto poprawna regulacja zmniejszy ilość pobieranego gazu, co przełoży się na koszty codziennej eksploatacji pojazdu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana