Jaki system alarmowy wybrać do samochodu?
Zależy Ci na bezpieczeństwie pojazdu? Zdecyduj się na system alarmowy. Jakie funkcje powinien posiadać i jak działa? Poznaj rodzaje autoalarmów i dowiedz się, jak dokonać wyboru. Z czym można je połączyć? Immobilizer a może specjalna aplikacja? Blokada kierownicy czy SMS o podejrzanych ruchach? Jakie są dodatkowe zabezpieczenia, dowiesz się z naszej publikacji, gdzie odpowiadamy na te pytania!
Typy alarmów samochodowych
Systemy alarmowe w Warszawie lub innym mieście składają się na modele z czujnikiem ruchu. Wewnętrzny odpowiada za monitoring ruchu w kabinie auta. Nie tylko działa wtedy, gdy ktoś obcy wejdzie do środka, ale też w momencie, gdy zostaje zbita szyba, a dana rzecz wpadnie do środka. Alternatywą dla systemów alarmowych może być czujnik ruchu pojazdu. W tym przypadku otrzymuje się informację o zmianie lokalizacji auta. W ten sposób można znaleźć skradzione auto i zabezpieczyć się przed odholowaniem. Najlepiej jednak zdecydować się na dwa rodzaje tych czujników.
Istnieje jeszcze opcja powiadomienia SMS lub aplikacja. W drugim przypadku system odpowiada za wysyłanie sygnałów właścicielowi auta. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dochodzi do podejrzanego zdarzenia. W zależności od ustawienia czujników będziesz mógł sprawdzić drzwi, maskę czy pokrywę bagażnika. Możliwe jest także aktywowanie lub dezaktywowanie alarmu.
Jakie są dodatkowe zabezpieczenia?
Oprócz systemu alarmowego dobrze jest pomyśleć o dodatkach. Przykładem może być blokada mechaniczna. Jest ona powszechna i tania. Możliwe jest zastosowanie blokady:
- sprzęgła,
- kierownicy,
- skrzyni biegów.
Możliwe jest także zablokowanie zapłonu czy włącznika prądu. Dobrze, aby przycisk, który aktywuje i dezaktywuje blokadę, znajdował się w niewidocznym miejscu, ale znanym przez Ciebie. Coraz częściej można spotkać immobiliser. Wkłada się w tym celu oryginalny kluczyk do stacyjki. Wówczas blokada się dezaktywuje. Dzięki temu można uruchomić silnik. Nie jest to jednak dobre zabezpieczenie przed kradzieżą. Zamiast tego można pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu AC. Wiąże się to nie tylko z kradzieżą auta, ale też pożarem czy kasacji, a nawet związanych z czynnikami atmosferycznymi. Jest także możliwe pokrycie kosztów naprawy czy odszkodowanie w wielu przypadkach. Przykładem mogą być drobne uszkodzenia parkingowe, wandalizm czy stłuczki.
W jaki sposób dokonać wyboru?
Systemy alarmowe we Wrocławiu lub innym mieście zawierają centralkę i kilka czujników. Wszystko zależy od dodatkowych funkcji i typu czujników. Również blokady zapłonu lub rozruchu, jak również innych funkcji. Dokonując wyboru alarmu, kieruj się klasą sprzętu. Sprawdź, czy składa się na niego certyfikat bezpieczeństwa. Powinien być oznaczony literą B. Dobrze jest także zamontować alarm w trudno dostępnym miejscu. Dobrym pomysłem jest alarm fabryczny. Ponieważ często są one wybierane i występują w podobnych miejscach, potencjalni złodzieje mogą mieć na ten temat dużą wiedzę. Dobrze jest pomyśleć o niezależnej firmie. Nie traci się dzięki temu gwarancji.
Jaka jest cena systemu alarmowego?
Koszt alarmu do samochodu wynosi co najmniej 100 złotych. Zwykle nie wiąże się to z trudnościami. W przypadku wyższej klasy potrzebne będzie wydanie 300-400 złotych. Niekiedy dodatkowe funkcje odpowiadają za wzrost ceny. Wówczas mogą osiągać ceny nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli urządzenie alarmowe jest wyposażone w jeden lub więcej czujników, dobrze jest pomyśleć o montażu. Instalacja przeprowadzona przez specjalistę łączy się z kosztem około 200 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana